Opis kościoła parafialnego

    Kościół został zbudowany w latach 1936-37 w stylu neoromańskim. Jest murowany i na nowo otynkowany w 1996 r. Rozmiary: długość 36 m, szerokość 15 m. Wieża wznosi się na wysokość 33 m i z daleka widnieje pośród pięknych, starych lip.

    Wewnątrz znajdują się trzy ołtarze drewniane, wykonane w latach powojennych. Zabytkowy ołtarz z poprzedniego kościoła został przekazany do kościoła parafialnego w Gorzycach Wielkich. Zachował się wspomniany powyżej Obraz Matki Bożej Loretańskiej, wykonany na desce. Ponadto godne uwagi są obrazy Najświętszego Serca Jezusowego, św. Antoniego i Madonny Sykstyńskiej (kopia słynnego obrazu Rafaela). Organy z XVIII w. zostały sprowadzone z kościoła św. Józefa z Kalisza. Najstarszym elementem w kościele jest XIV-wieczna granitowa chrzcielnica.
Na wieży znajdują się trzy dzwony (jeden z 1681 r.). Przy głównym ołtarzu jest wmurowana marmurowa tablica upamiętniająca budowę kościoła i jego budowniczego, ks. Leopolda Szwankowskiego.
Wśród skrzebowskich pól zachowały się do naszych czasów ruiny zniszczonej podczas potopu szwedzkiego kamiennej kaplicy.  Dwukrotnie w ciągu roku - 3 maja i 15 sierpnia - odprawiana jest tam Msza św.

Godziny odprawiania Mszy św.

• Niedziele: 8.30 i 11.00
• Dni powszednie: 18.00
• Święta zniesione: 10.00 i 18.00





Cudowny obraz Matki Boskiej Skrzebowskiej

Obraz Matki Boskiej Loretańskiej w Skrzebowej jest umieszczony w głównym ołtarzu kościoła parafialnego. Pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku, namalowany przez nieznanego autora farbami olejnymi na desce, posiada wymiary 80x120 cm. Przed rokiem 1800 znajdował się w kaplicy loretańskiej, położonej wśród malowniczych pól w dorzeczu Ołoboku.

Jak opowiadają najstarsi parafianie, pewnego dnia przeniesiono obraz w uroczystej procesji z niszczejącej kaplicy do kościoła. Jakież było zdziwienie, gdy następnego dnia nie było obrazu w kościele, lecz na powrót w kaplicy. Zorganizowano po raz drugi procesję i historia się powtórzyła. Dopiero za trzecim razem, gdy przewieziono obraz na zwykłym wozie, pozostał w kościele.

Istnieje wiele świadectw wstawiennictwa Maryi za pośrednictwem obrazu skrzebowskiego. Najstarsza wzmianka informuje o ofiarowaniu w 1744 roku srebrnych sukienek na obraz za uzdrowienie Jakuba Przespolewskiego – syna byłego dziedzica Skrzebowej. Otóż, gdy Jakub miał kilka lat, ciężko zachorował. Przebywał wówczas u babci Ludwiki Przespolewskiej z domu Jaraczewskiej w Droszewie. Rodzice dziecka już nie żyli. Babcia w intencji wnuka zamówiła w kaplicy skrzebowskiej Mszę Świętą, podczas której dziecko wróciło do zdrowia. Od tego czasu przez setki lat miały tutaj miejsce liczne cuda i łaski za wstawiennictwem Matki Boskiej.

W obecnych czasach, w ramach odnawiana kultu maryjnego w Skrzebowej proboszcz ks. Mariusz Pohl ułożył tekst nowenny do Matki Boskiej Skrzebowskiej, który został zatwierdzony przez biskupa 3 grudnia 2002. Tym samym wyrażono zgodę na publiczne odmawianie tej modlitwy w kościele parafialnym w Skrzebowej. Odprawiana jest zawsze w pierwszą środę miesiąca, po wieczornej Mszy świętej, gromadząc wiernych w nadziei na otrzymanie łask. W 2012 roku obraz został poddany konserwacji przez Monikę i Marka Wiącków z Ostrowa Wielkopolskiego.