Obrączkowanie bocianów

Na przełomie czerwca i lipca 2007 roku zespół Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PwG OTOP) przeprowadził już po raz czternasty akcję kontroli gniazd bocianów białych w powiecie ostrowskim w celu sprawdzenia bezpieczeństwa młodych oraz ich obrączkowania i mierzenia. Akcja objęła też gniazda w Moszczance i Skrzebowej w gminie Raszków.

W Moszczance byliśmy ze Sławkiem Ignaczakiem 24 czerwca i zaobrączkowaliśmy jedynego młodego bociana (długość dzioba 117 mm, masa 3,1 kg) w gnieździe na słupie, postawionym specjalnie dla bocianów przez pana Henryka Stefańskiego przy jego posesji. Pan Henryk wraz z sąsiadem pomógł też w dźwiganiu powiązanych drabin, bez których nie dostałbym się do gniazda.



Ważenie młodego bociana w Moszczance, 24 czerwca 2007 r. Fot. Sławomir Ignaczak

W Skrzebowej gniazdo znajduje się na słupie energetycznym, więc nieodzowna była tu pomoc podnośnika koszowego na samochodzie Star, kierowanym przez Jerzego Jastrowicza. Wraz z Leszkiem Szukalskim i Renatą Zybałą zaobrączkowaliśmy dzięki temu 10 lipca dwa - młodsze o około 3 tygodnie od tego z Moszczanki - pisklaki (długość dziobów 107 i 103 mm, masa 3,2 i 3,4 kg).



Obrączkowanie młodego bociana w Moszczance, 24 czerwca 2007 r. Fot. Sławomir Ignaczak

Wszystkie trzy bociany otrzymały lekkie, aluminiowe obrączki Zakładu Ornitologii Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Pozwolą one rozpoznać te ptaki, jeśli jeszcze kiedyś trafią w ludzkie ręce (także zagranicą, gdyż krajowe centrale obrączkowania ptaków ściśle współpracują ze sobą) lub uda się odczytać napisy obrączek lunetą. Przykładowo w 1993 r. odczytałem numer obrączki bociana na gnieździe na posesji państwa Otwiasków w Rąbczynie. Był on oznakowany w 1989 r. we wsi Horni Sukolom koło Ołomuńca w Czechach. W latach 1995 i 1997 tego samego ptaka odczytywałem, gdy gniazdował na słupie przy domu państwa Józiaków w Biniewie.

Na obu gniazdach nie stwierdziłem sznurków plastikowych, których usuwanie jest jednym z celów naszej akcji, gdyż znoszone przez dorosłe bociany do gniazd jako element ich wyściółki, grożą zaplątaniem się za nogi młodych bocianów, a przez to martwicę nóg i kalectwo lub śmierć ptaków. Dotyczy to też innych ptaków – w podstawie gniazda w Skrzebowej zaplątał się niestety w takie sznurki i zginął mieszkający tam wróbel. Dlatego apelujemy do rolników o nie pozostawianie kawałków sznurków na polach, bo z tak prozaicznej przyczyny wiele tak lubianych bocianów i innych ptaków ginie w męczarniach!

Od gospodarzy obu gniazd otrzymałem też ważne informacje o dokładnych przylotach bocianów, za co dziękuję.



Młode bociany po obrączkowaniu w Skrzebowej, 10 lipca 2007 r. Fot. Leszek Szukalski (PwG OTOP).

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że mieszkająca w sąsiedztwie gniazda w Skrzebowej pani Ewa Przybylska wraz z rodziną zaopiekowała się ubiegłego lata młodym bocianem, który złamał skrzydło krótko po wylocie z gniazda. Bociek, nazwany „Wojtuś”, był hodowany w gospodarstwie państwa Przybylskich, a żywiony m.in. ślimakami, dżdżownicami, rybkami i żabami, pieczołowicie i z niemałym trudem zbieranymi przez dzieci.

W tym roku wraz z podnośnikiem i wspomnianą ekipą telewizyjną programu „100 tysięcy bocianów” TVP2 red. Marcina Krzyżańskiego odwiedziliśmy też 25 czerwca gniazdo przy Urzędzie Gminy Przygodzice, które można na żywo oglądać na stronie www.bociany.ec.pl w ramach projektu PwG OTOP „Blisko bocianów”, a przebieg akcji było można śledzić na żywo w Internecie, obecnie dostępny jest film z akcji na http://www.bocianyonline.pl. Nagrania o bocianach w powiecie ostrowskim znajdą się w programie „100 tysięcy bocianów” w jedną z niedziel we wrześniu, ok. godz. 8.30 na TVP2.



Dorosłe bociany na gnieździe w Skrzebowej, 10 lipca 2007 r. Fot. Paweł T. Dolata (PwG OTOP).

Miłośników przyrody naszego regionu (nie tylko ptaków, współpracujemy m.in. w badaniach płazów i gadów ze słynnym panem prof. dr hab. Leszkiem Bergerem z Jaskółek) zachęcam do zapoznania się z działaniami Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków na stronie www.pwg.otop.org.pl, a także do udziału w imprezach (wycieczkach, prelekcjach), o których na tej stronie informujemy.

Paweł T. Dolata

Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków

www.pwg.otop.org.pl; makri25@poczta.onet.pl