Nasz lokalny patriotyzm kulinarny (KGW)

Głównym celem zadania jest zwiększenie wiedzy i umiejętności 50 członkiń kół gospodyń wiejskich z gminy Raszków w zakresie wykorzystania w kuchni tradycyjnych produktów kulinarnych a także poznanie i prezentacja dawnego wielkopolskiego zwyczaju ludowego - wywożenia młodożeńcowej, poprzez udział w szeregu warsztatów i wizyt studyjnych oraz publicznej prezentacji zdobytych umiejętności.


Głównymi działaniami w ramach zadania będą oryginalne i innowacyjne warsztaty kulinarne z wykorzystaniem nowoczesnych metod gotowania dawnych potraw, działania animacyjne i integracyjne, wizyty studyjne dla beneficjentów projektu a także przyswojenie wielkopolskiego zwyczaju ludowego - wywożenia młodożeńcowej, których wspólnym mianownikiem ma być „lokalny patriotyzm kulinarny”, rozumiany jako poczucie tożsamości narodowej i regionalnej poprzez pielęgnowanie tradycji w połączeniu z nowoczesnością. Podsumowaniem będzie otwarte wydarzenie, podczas którego beneficjentki pokażą społeczności lokalnej, czego nauczyły się podczas projektu. Zadaniem gospodyń będzie przygotowanie i zaprezentowanie dań, których sposób przygotowania poznają podczas całego projektu. W ramach tego wydarzenia odbędzie się publiczna prezentacja wielkopolskiego zwyczaju ludowego - wywożenia młodożeńcowej. Do udziału w projekcie i w koncercie podsumowującym zaprosimy także Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" z Moszczanki wraz z dziecięcą kapelą dudziarską, które włączą się w obrzęd a także zaprezentują inne regionalne tańce. Nowo poznany obrzęd "wywożenia młodożeńcowej" zostanie zaprezentowany w gwarze wielkopolskiej. Wydamy też bezpłatną publikację prezentującą efekty projektu.

Dofinansowanie

Aktualności

Jeszcze w latach 60. XX wieku w naszym regionie kultywowany był zwyczaj wywożenia młodożeńcowych czyli młodych kobiet, które wyszły za mąż w ciągu ostatniego roku. Był to obrzęd, podczas którego młode mężatki przyjmowano do grupy gospodyń - kobiet z dłuższym stażem małżeńskim. Prawdopodobnie obrzęd ten nie jest już nigdzie kultywowany ale zmieni się to wkrótce dzięki widowisku obrzędowemu "Wywożenie młodożeńcowych", które przygotowuje Koło Gospodyń Wiejskich z Moszczanki wraz z Zespołem Tańca Ludowego "Swojacy". W dn. 15-17 października 2021 r. w Kowarach odbyły się warsztaty, podczas których, pod okiem etnografa Piotra Kulki, obrzęd ćwiczyło 45 osób - aktorów-amatorów i tancerzy. Scenariusz widowiska przygotowała Urszula Mróz. Całość będzie można zobaczyć w niedzielę 7 listopada w świetlicy wiejskiej w Moszczance o godz. 16.00 i 18.00. Bezpłatne wejściówki będą do nabycia od najbliższego poniedziałku w sklepie spożywczym w Moszczance oraz w Domu Kultury w Raszkowie. Widowisku towarzyszyć będą prezentacje kulinarne przygotowane przez członkinie kół gospodyń wiejskich z gminy Raszków, które biorą udział w projekcie "Nasz lokalny patriotyzm kulinarny".
Projekt sfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Organizatorem jest Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa.

   

 • Przywracamy zapomniany zwyczaj
 • Przywracamy zapomniany zwyczaj
 • Przywracamy zapomniany zwyczaj
 • Przywracamy zapomniany zwyczaj
 • Przywracamy zapomniany zwyczaj
 • Przywracamy zapomniany zwyczaj
 • Przywracamy zapomniany zwyczaj
 • Przywracamy zapomniany zwyczaj
 • Przywracamy zapomniany zwyczaj
 • Przywracamy zapomniany zwyczaj
 • Przywracamy zapomniany zwyczaj
 • Przywracamy zapomniany zwyczaj

Kontakt

 

Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa
Moszczanka 68
63-440 Raszków
e-mail: karolmarszal@wp.pl

Konto:
Bank Spółdzielczy w Raszkowie
55 8430 0009 0005 1422 0170 3760

KRS 0000242112
REGON 300157956
NIP 622-25-85-613