Piecki czy gomółki? Patriotyzm kulinarny jako forma szacunku dla dziedzictwa kulturowego

Tytuł naszego projektu nawiązuje do produktu lokalnego odkrytego podczas realizowanych przez nas w roku 2022 warsztatów kulinarnych, jakim są piecki nazywane także gomółkami. Jest to typ zapomnianego podsuszanego sera, stanowiącego element dziedzictwa kulinarnego i kulturowego naszego regionu. Niniejszy projekt jest inspirowany produktami lokalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem piecków i innych produktów, które chcemy poznać a jednocześnie promować jako lokalne dziedzictwo. Projekt ma za zadanie pogłębienie świadomości miejsca i rozwijanie patriotyzmu kulinarnego, jako formy pokojowej i prospołecznej manifestacji świadomości narodowej i regionalnej.

 

Aktualności

W czerwcu i lipcu 2023 r. realizowane są etnograficzne badania terenowe, prowadzone w ramach projektu "Piecki czy gomółki? Patriotyzm kulinarny jako forma szacunku dla dziedzictwa kulturowego". Ich celem jest pozyskanie informacji na temat zapomnianego lokalnego dziedzictwa kulinarnego, szczególnie twarowarskiego i serowarskiego (surowce, produkty, potrawy) oraz rolnictwa historycznego Wielkopolski (odmiany roślin, gatunki i rasy zwierząt, potrawy, produkty itp.). Wyniki badań będą wykorzystane do dalszej części projektu (szkolenia i warsztaty kulinarne), oryginały nagrań i ankiet zostaną zachowane w archiwum projektu natomiast kopia materiału zostanie przekazana do zasobów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Uczestnikami badań jest 25 osób - mieszkańców naszej gminy, którzy biorą udział w wywiadach jakościowych pogłębionych, rejestrowanych dźwiękowo i fotograficznie oraz w ankietach pisemnych na podstawie zaplanowanego kwestionariusza. Docelowo planowane jest wpisanie kilku tradycyjnych produktów lokalnych na krajową Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

             

 

  • Badania terenowe na temat dziedzictwa kulinarnego
  • Badania terenowe na temat dziedzictwa kulinarnego
  • Badania terenowe na temat dziedzictwa kulinarnego

Kontakt

 

Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa
Moszczanka 68
63-440 Raszków
e-mail: karolmarszal@wp.pl

Konto:
Bank Spółdzielczy w Raszkowie
55 8430 0009 0005 1422 0170 3760

KRS 0000242112
REGON 300157956
NIP 622-25-85-613