"Swojacy" na Europa-Folk

Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" uczestniczył w dn. 29-30 października w Festiwalu "Europa-Folk"  we Francji. Była to już druga wizyta Zespołu w Dourges - w roku ubiegłym Zespół prezentował się przy okazji podpisania umowy o współpracy między Raszkowem a Dourges. Tym razem nasi tancerze wzięli udział w imprezie z udziałem aż 8 zespołów z różnych państw europejskich, które uświetniły jubileusz 20-lecia polonijnego Zespołu Tańca Ludowego "Wisła". Tancerzom towarzyszyła delegacja samorządowców z burmistrzem Jackiem Bartczakiem oraz przewodniczącym Rady Gminy i Miasta Raszków Andrzejem Matybą na czele. Po raz pierwszy podczas występów "Swojakom" przygrywała także utworzona niedawno kapela ludowa.
Wyjazd rozpoczął się w czwartek 27 października, kiedy to wieczorem młodzież przybyła na miejsce i po oficjalnym powitaniu przez mera Dourges została zakwaterowana u rodzin, przede wszystkim polonijnych. Kolejnego dnia odbyło się spotkanie integracyjne z młodzieżą francuską w Centrum Młodzieży, gdzie zorganizowane zostały zabawy integracyjne oraz wspólne zajęcia sportowe. Tego samego dnia młodzież polska wraz z francuską udały się do Lille, by zwiedzić tamtejsze Muzeum Sztuk Pięknych oraz zagrać w grę "Lasergame". W sobotę 29 października odbyła się kolejna wycieczka - tym razem na wybrzeże opalowe. Tam uczestnicy wyjazdu zobaczyli wjazd do Tunelu La Manche, najciekawsze zabytki Calais oraz clify nad Morzem Północnym. Tego samego dnia odbyła się też pierwsza część gali Festiwalu "Europa-Folk", w której, oprócz "Swojaków", udział wzięły zespoły z Belgii, Szwajarii i Francji, w dużej części składające się z Polaków.
W niedzielę 30 października wszystkie zespoły wzięły udział w Mszy świętej w polskim kościele św. Stanisława, po której przeszły ponad 4-kilometrowym korowodem ulicami Dourges. Po południu odbyła się druga część "Europa-Folk". W trakcie obu koncertów "Swojacy" zatańczyli wiązankę tańców z rejonu Biskupizny, poloneza, krakowiaka oraz "Zielonogórskie winobranie". W poniedziałek 31 października młodzież wraz z oficjalną delegacją udali się w drogę powrotną do Polski.
Wyjazd sfinansowany został ze środków Gminy i Miasta Raszków, Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa (z darowizny firmy WEKO Polska) oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Raszkowie.


Zapraszamy do galerii