Za nami dożynkowa estrada folkloru

W niedzielę 9 sierpnia odbyło się w naszych miejscowościach Święto Plonów połączone z V Swojskimi Spotkaniami z Folklorem. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele parafialnym w Skrzebowej, gdzie starostowie dożynek: Waldemar Pawłowski i Dominika Zmyślona wraz z sołtysami, "Swojakami" i mieszkańcami podziękowali Bogu za tegoroczne plony. Ks. prob. Rafał Kryś poświęcił tradycyjny wieniec dożynkowy oraz chleb, którym zostali poczęstowani uczestnicy nabożeństwa.

Po południu na teren boisk sportowych na pograniczu naszych miejscowości przybyły setki osób, by podziwiać prezentacje folklorystyczne z naszego regionu oraz z zagranicy. W pierwszej części imprezy Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" wykonał obrzęd dożynkowy, po którym odśpiewane zostały przyśpiewski dla gości i gospodarzy oraz rozdano wiązanki z tegorocznych zbóż. Podczas uroczystości głos zabrali minister w Kancelarii Premiera - senator Andżelika Możdżanowska, wicestarosta ostrowski Tomasz Ławniczak oraz burmistrz Jacek Bartczak.

Po części dożynkowej rozpoczęły się prezentacje w ramach V Swojskich Spotkań z Foklorem oraz Estrady Folkloru Ziemi Kaliskiej. Największym zainteresowaniem cieszyły się występy gości z zagranicy: Zespołu Tańca Ludowego „Gerdan” z Ochrydy (Macedonia) oraz Zespołu Tańca Ludowego "Polanie znad Dniepru" z Kijowa (Ukraina). Udział wzięli także: Zespół Tańca Ludowego "Snutki" z Potarzycy k. Jarocina i zespoły śpiewacze: Biadkowianki, Łagiewniczanie i Doruchowianie. Miłośnicy rzemiosła ludowego mogli podziwiać wyroby ze słomy i bibuły, hafty, ozdoby z papieru, garnki i inne wytwory prezentowane w ramach targów sztuki ludowej. Zainteresowani mogli spróbować swoich sił podczas warsztatów twórczości ludowej. Do obejrzenia była także wystawa fotografii z archiwum Centrum Kultury i Sztuki  Kaliszu pt. "Przeszłość dla przyszłości. Kultura tradycyjna Ziemi Kaliskiej". Wiele atrakcji czekało na dzieci. W loterii fantowej wygrać można było ponad sto cennych nagród. 

Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Marka Woźniaka - Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Pawła Rajskiego - Starosty Ostrowskiego oraz Jacka Bartczaka - burmistrza Gminy i Miasta Raszków. Organizatorem było Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa we współpracy z kaliskim Centrum Kultury i Sztuki, KGW i OSP z Moszczanki i Skrzebowej. Wsparcia finansowego bądź rzeczowego udzielili: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Ostrowski, Weko Polska Sp. z o.o., Sklep Meblowy jbtrade.eu, Bank Spółdzielczy w Raszkowie, Kwiaciarnia "Ewa" w Raszkowie, firma Eko-Kar w Raszkowie oraz Litex-Promo z Ostrowa Wielkopolskiego. Przyjazd grupy polonijnej z Ukrainy współfinansowany był ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”.

Zapraszamy do galerii

Autorzy zdjęć: Andrzej Jarmuszczak i Weronika Wojciechowska.