Przed nami nawiedzenie

W skrzebowskiej parafii zakończyły się rekolekcje oraz nawiedzenie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W dniach 20-22 lipca o. Marek Kowalski - Paulin z Jasnej Góry, od kilku lat pracujący na Ukrainie - prowadził rekolekcje, które były duchowym przygotowaniem nawiedzenia kopii cudownego obrazu. Każdego dnia odprawiane były dwie Msze święte z naukami dla dorosłych a także nabożeństwa dla dzieci szkolnych oraz młodzieży. Wieczorem o godz. 21.00 w kościele odbywał się Apel Jasnogórski - w ten sposób parafianie łączyli się duchowo z kaplicą Czarnej Madonny na Jasnej Górze. Piątek 23 lipca był dniem oczyszczenia - wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty. Niestety z powodu niesprzyjającej pogody nie odbyła się planowana tego dnia procesja maryjna ulicami naszych wsi.

Sobota 23 lipca była dniem powitania Maryi w Jasnogórskim Obrazie (po 35 latach od ostatniego Nawiedzenia). - tym razem pogoda dopisała. O godzinie 16.00 w kościele rozpoczęło się nabożeństwo oczekiwania, po czym wierni przeszli do miejsca, do którego przed godziną 17.00 przyjechał z Górzna samochód-kaplica z kopią cudownego obrazu. W procesji do kościoła obraz niesiony był przez przedstawicieli matek, ojców, młodzieży oraz strażaków. W  świątyni Matka Boska powitana została przez  Księdza Proboszcza oraz przedstawicieli rodzin (Państwo Kruszykowie z Bieganina), młodzieży i dzieci. Msza święta na powitanie obrazu koncelebrowana była przez kapłanów z dekanatu raszkowskiego pod przewodnictwem ks. biskupa Stanisława Napierały. Przez całą noc przed obrazem odbywało się czuwanie parafian, a o północy odprawiona została Pasterka Maryjna. 

W niedzielę 24 lipca odbyły się trzy Msze święte. Na dwie przedpołudniowe zaproszeni zostali szczególnie ludzie chorzy i starsi, którym udzielono sakramentu chorych (godz. 8.30) a także dzieci i młodzież (godz. 11.00) - w naszym kościele dawno nie było takiej liczby dzieci w różnym wieku. Wreszcie o godz. 15.00 Ksiądz Proboszcz odprawił Mszę św. na zakończenie Nawiedzenia, podczas której nastąpiło poświęcenie obrazów Matki Bożej Jasnogórskiej. Podczas liturgii pożegnania przedstawiciele trzech miejscowości tworzących naszą parafię - sołtysi - podziękowali Matce Bożej za piękne dwa dni Nawiedzenia. Po zakończeniu nabożeństwa Obraz został w eskorcie strażaków oraz motocyklistów z naszej gminy przewieziony do kościoła w Jankowie Zaleśnym. 

Zdjęcia: Karol Marszał

Zapraszamy do galerii