Za nami IV Swojskie Spotkania z Folklorem

W niedzielę 13 lipca odbyły się IV Swojskie Spotkania z Folklorem. Na teren boisk sportowych na pograniczu naszych miejscowości przybyło około dwa tysiące osób. Największym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje gości z zagranicy: Zespołu Tańca Ludowego „Miorita” z Kiszyniowa (Mołdawia), Zespołu Folklorystycznego z Laki i Maricy (Bułgaria) oraz Zespołu Folklorystycznego z regionu Jelgava (Łotwa), które pokazały ciekawe programy obrazujące kulturę ludową swoich państw.
Gospodarzem imprezy był Zespół Tańca Ludowego „Swojacy”, który pokazał gry i zabawy wielkopolskie oraz tańce żywieckie (grupa dziecięca) a także tańce rzeszowskie (grupa młodzieżowa). Oprócz niego Wielkopolskę południową reprezentowały zespoły śpiewacze „Ciświczanie” i "Dąbrowianki" (pow. jarociński) oraz zespoły tańca ludowego „Żegocinianie” (pow. pleszewski) i „Głogowianie” (pow. ostrowski). Wystąpiła też dziecięca kapela dudziarska z Moszczanki.
Podczas Spotkań obejrzeć można było wystawę sprzętu pożarniczego, zorganizowaną przez Zarząd Miejsko-Gminny OSP w Raszkowie z pomocą Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim. Miłośnicy rzemiosła ludowego mogli podziwiać wyroby ze słomy, wikliny, hafty, rzeźbę, decoupage i inne wytwory prezentowane w ramach targów sztuki ludowej. Zainteresowani sztuką współczesną mogli odwiedzić galerię obrazów Stanisława Brajera. Wiele atrakcji czekało także na dzieci. W loterii fantowej wygrać można ponad sto cennych nagród.
Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Marka Woźniaka - Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Pawła Rajskiego - Starosty Ostrowskiego oraz Jacka Bartczaka - burmistrza Gminy i Miasta Raszków. Organizatorem było Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa we współpracy z kaliskim Centrum Kultury i Sztuki, KGW i OSP z Moszczanki i Skrzebowej, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Raszkowie oraz Gminą i Miastem Raszków. Wsparcia finansowego bądź rzeczowego udzielili: Unia Europejska - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Kalisz, Powiat Ostrowski, Weko Polska Sp. z o.o., Sklep Meblowy jbtrade.eu, Bank Spółdzielczy w Raszkowie, Kwiaciarnia "Ewa" w Raszkowie, firma Eko-Kar w Raszkowie oraz Litex-Promo z Ostrowa Wielkopolskiego.

W dniach poprzedzających imprezę odbyły się dwa koncerty towarzyszące, w których udział wzięły zespoły z zagranicy - w piątek 11 lipca zaprezentowały się one w Galerii "Ostrovia" w Ostrowie Wielkopolskim natomiast w sobotę 12 lipca pod Basztą "Dorotką" w Kaliszu.

Relacja Telewizji Proart (od 16:06 min.)

Zapraszamy do galerii