Wycieczka dla seniorów

Drugim etapem realizacji projektu "Dzień seniora jest co miesiąc" była wycieczka do Rydzyny, Gostynia i Dobrzycy, która odbyła się w piątek 27 lipca. Grupa 50 starszych osób podziwiała piękne wnętrza barokowego zamku i kościoła oraz klasycystycznego pałacu.
Wyjazd rozpoczął się od barokowego zamku w Rydzynie, który w przeszłości był rodową rezydencją króla Stanisława Leszczyńskiego i książąt Sułkowskich, a obecnie pełni przede wszystkim funkcje hotelowe. Częściowo udostępniony jest też dla zwiedzających, których zachwyca pięknymi salami o wymownych nazwach: np. sala morska, czterech pór roku, myśliwska, rycerska i balowa. Wokół zamku rozciąga się piękny park.
Następnym etapem wycieczki, położonym 30 km. od Rydzyny, była bazylika Matki Bożej Świętogórskiej w Gostyniu. Ten "włoski cud na polskiej ziemi" wzorowany jest na weneckim kościele Santa Maria della Saluta, i z zabudowaniami klasztornymi stanowi oratorium zgromadzenia księży filipinów. Piękna architektura i żywy kult maryjny sięgający XV wieku tworzą niezwykłą atmosferę tego miejsca, którą podziwiali uczestnicy wyjazdu.
Wyjazd zakończyła wizyta w pałacu w Dobrzycy, wybudowanego w końcu XVIII wieku na życzenie Augustyna Gorzeńskiego. Powodem jego wzniesienia była chęć stworzenia odpowiedniego miejsca dla zgromadzeń i prac loży masońskiej. Dlatego też pałac złożony jest z dwóch nierównych skrzydeł, ustawionych pod kątem prostym, czyli na planie węgielnicy wolnomularskiej. Seniorzy, oprócz wnętrz pałacowych, mogli zwiedzić też wystawę "Splendor stołu", prezentującą zabytkowe zastawy stołowe. Niedawno wyremontowany budynek prezentuje się przepięknie w otoczeniu prawie 10-hektarowego parku, z zabytkowym, największym w Europie środkowej platanem.
Następny wyjazd w ramach projektu "Dzień seniora jest co miesiąc" to pielgrzymka do Lichenia, która odbędzie się 27 sierpnia od godz. 7.30.

Zapraszamy do galerii