Wszystkich Świętych

Tradycyjnie jak co roku, 1 listopada - w uroczystość Wszystkich Świętych, odwiedziliśmy naszych zmarłych na cmentarzach. Procesja z Mszą św. na cmentarzu parafialnym w Skrzebowej rozpoczęła się o godz. 12 i odprawił ją ks. proboszcz Rafał Kryś. W tym roku towarzyszyła nam niestety nieprzyjemna, deszczowa i wietrzna pogoda.
Zwyczajem lat ubiegłych Koło Historyczne Parafii Skrzebowa "Memento" kwestowało na rzecz odnowienia zabytkowych pomników - tym razem zebrano 1923 zł i 1 Euro. Srodki te zostaną przeznaczone na odnowienie zabytkowego nagrobka ks. Jakuba Schnarbacha. Ks. Schnarbach urodził się 2 lipca 1840 roku a święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1872. Do 29 sierpnia 1897 roku był wikariuszem w Kłecku w powiecie gnieźnieńskim. 30 sierpnia 1897 został proboszczem w Skrzebowej, gdzie pełnił tę posługę przez 22 lata, do śmierci 31 grudnia 1919 roku. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Skrzebowej. Ksiądz Schnarbach przywiązywał dużą wagę do propagowania kultu Matki Boskiej Loretańskiej w Skrzebowej. Jako jedyny z proboszczów skrzebowskich czasów XX wieku spisywał na bieżąco wszystkie cuda i łaski za przyczyną Matki Boskiej, co dzisiaj stanowi dowód o skali popularności kultu maryjnego w Skrzebowej.
Warto przypomnieć, że była to już czwarta kwesta zorganizowana na skrzebowskim cmenatrzu 1 listopada. W poprzednich latach dzięki zebranym środkom finansowym udało się odnowić zabytkowe nagrobki Jana Nepomucena Echausta (ojca jednego z XIX-wiecznych proboszczów), ks. Stefana Jadomskiego (powstańca wielkopolskiego) i Karola Stencla (miejscowego nauczyciela).