Wielkanoc za nami

Zakończyliśmy obchody najważniejszych dni w roku liturgicznym Kościoła katolickiego - Triduum Paschalnego czyli celebracji Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Obchody rozpoczęła w naszym kościele w Wielki Czwartek Msza św. Wieczerzy Pańskiej, przypominająca Ostatnią Wieczerzę. Msza ta jest pamiątką ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa.
W Wielki Piątek odbyła się liturgia na cześć Męki Pańskiej, składająca się z czterech elementów: liturgii słowa, adoracji Krzyża, Komunii świętej i procesji do Grobu Pańskiego. Zgodnie z wielowiekową tradycją na koniec liturgii ksiądz prob. Rafał Kryś przeniósł nakryty przeźroczystym welonem Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, gdzie do północy trwała adoracja w towarzystwie straży honorowej członków OSP Moszczanka-Skrzebowa oraz OSP Bieganin.
W Wielką Sobotę Kościół milczy - jest to czas wielkiej ciszy, skupienia i całodziennego czuwania przy Grobie Pańskim. Wierni mogli tradycyjnie przynieść do kościoła potrawy wielkanocne, które poświęcone zostały przez ks. proboszcza. Formalnie Wielka Sobota nie ma swojego nabożeństwa, a Liturgia Wigilii Paschalnej należy już do Niedzieli Zmartwychwstania (z uwagi na żydowski system dat, wg którego po zachodzie słońca w sobotę rozpoczyna się niedziela). Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się w naszym kościele już po zmroku - o godz. 22. Przed kościołem kapłan poświęcił ogień, od którego odpalił paschał – symbol Chrystusa. Liturgia słowa składała się z kilku czytań ze Starego Testamentu oraz jednego czytania z Nowego Testamentu i Ewangelii. Po homilii ksiądz poświęcił wodę chrzcielną, zanurzając w niej trzy razy paschał. Ceremonię zakończyła uroczysta procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem trzy razy dookoła kościoła.

Zdjęcia: Andrzej Jarmuszczak