Tym razem literatura

Drugi tegoroczny wyjazd edukacyjny seniorów i ich wnuków odbył się w sobotę 20 kwietnia i poświęcony był literaturze. Prawie 70 osób wyjechało w okolice Łodzi, by zobaczyć muzea związane z polskimi literatami i obejrzeć spektakl teatralny.

 W Lipcach Reymontowskich grupa odwiedziła Muzeum Regionalne im. Władysława Reymonta, które udostępnia zwiedzającym różnorodne eksponaty z dziedziny historii i kultury materialnej Lipiec a także pamiątki związane bezpośrednio z postacią Władysława St. Reymonta, który mieszkał i pracował w tej miejscowości. Przy okazji tego pobytu grupa zwiedziła także znajdujące się w tej wsi Muzeum Czynu Zbrojego, prezentujące zbiory militariów związane z historią walk o niepodległość.

  W Pałacu w Radziejowicach bywali kiedyś często (i bywają nadal, jako że jest to obecnie Dom Pracy Twórczej) literaci, artyści i dziennikarze, m.in. Juliusz Kossak, Henryk Sienkiewicz, Lucjan Rydel, Jarosław Iwaszkiewicz i mieszkający niedaleko Józef Chełmoński. Seniorzy wraz z wnukami zwiedzili pałac z otoczeniem, szczególną uwagę poświęcając bogatej kolekcji obrazów Józefa Chełmońskiego.

Na zakończenie wyjazdu grupa udała się do Teatru Muzycznego w Łodzi, gdzie obejrzała spektakl "Wonderful Town" - muzyczną opowieść o perypetiach dwóch sióstr, które w nadziei na karierę  przyjeżdżają do Nowego Jorku z prowincjonalnego miasta i w pogoni za marzeniami przeżywają niecodzienne przygody.

Projekt "Wiejska objazdowa akademia dla seniora i juniora" realizowany jest w latach 2012-2013 przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa w ramach Europejskiego Roku Osób Starszych i Integracji Międzypokoleniowej dzięki środkom pozyskanym z Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.


Zapraszamy do galerii