Testowanie questu

W maju odbyło się testowanie questu pt. "Tajemne ruiny i podziemne przejście", którego trasa wiedzie ulicami Moszczanki i Skrzebowej. Nasi goście z powiatu ostrzeszowskiego dokładnie sprawdzili trasę ścieżki krajoznawczej: zweryfikowano mapę, punkty orientacyjne oraz miejsce ukrycia skarbu, na koniec ustalone zostały zmiany w queście. Jest to prawdopodobnie pierwszy quest na terenie województwa wielkopolskiego. Na jego trasie znalazły się: kościół z jego zabytkami, elektrownia wiatrowa, gniazdo bociana białego, dolina rzeki Ołobok, ruiny XVI-wiecznej kaplicy, cmentarz poewangelicki, cmentarz katolicki z jego zabytkowymi nagrobkami, dawna karczma i dawna remiza strażacka. Inicjatorem stworzenia questu jest Karol Marszał, a autorem ks. Bolesław Nowak. Promocja questu odbędzie się 22 lipca - podczas II Swojskich Spotkań z Folklorem, kiedy to każdy zainteresowany otrzyma ulotkę z treścią questu, który można będzie przejść samemu, z rodziną bądź w grupie w czasie około 60 minut.
Quest to nieoznakowany szlak, którym można wędrować, rozwiązując zagadki zawarte w wierszowanych wskazówkach. Na końcu przejścia trasy na zdobywcę czekać będzie skarb oraz pieczątka, której odbicie potwierdzać będzie przebycie całej trasy. Questing to nowoczesny sposób prezentacji, udostępniania i interpretacji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Questy, nazywane też wędrówkami odkrywców, mogą zabrać turystów w atrakcyjne, pozornie mniej ciekawe miejsca, do których ciężko byłoby trafić samemu. Questing wpisuje się w najnowszy trend światowej turystyki, który można określić mianem 3×E (entertainment, emotion, education, czyli zabawa, emocja, edukacja). Jest to nawet więcej, bo oprócz trzech wyżej wymienionych cech posiada jeszcze jedną: engage, czyli zaangażowanie. Ta innowacyjna forma turystyki może trafić w gust coraz bardziej wybrednego i jednocześnie znudzonego masowym wypoczynkiem turysty.
Quest przygotowany został przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa w ramach projektu "Promujemy lokalne dziedzictwo kulturalno-przyrodnicze" dofinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W jego ramach powstanie także pięć tablic informacyjnych prezentujących najciekawsze miejsca na trasie questu.