Swojskie Spotkania za nami

Mimo wielu przeciwności udało się zrealizować naszą doroczną imprezę: Swojskie Spotkania z Folklorem. Te Spotkania były wyjątkowe: była to już 10. jubileuszowa edycja, przygotowana w ramach obchodów 100-lecia Moszczanki. Wyjątkowa była także forma - po raz pierwszy większość widzów oglądała i słuchała prezentacji zaproszonych zespołów poprzez transmisję internetową.

Wydarzenie zostało zorganizowane w sobotę 24 października w hali widowiskowo-sportowej w Raszkowie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Zespół Górali Czadeckich "Pojana" z Piławy Dolnej (gm. Dzierżoniów), prezentujący folklor Bukowiny rumuńskiej przywieziony do Polski przez powojennych przesiedleńców oraz Zespół Tańca Ludowego "Głogowianie", który wykonał tańce kaszubskie. Wystąpili także gospodarze: premierowe widowisko "darcia pierza" wykonało Koło Gospodyń Wiejskich z Moszczanki z pomocą Zespołu Tańca Ludowego "Swojacy" i kapeli dudziarskiej "Swojacy". Pamiątkowe statuetki wręczył przewodniczący Rady Gminy i Miasta Raszków Andrzej Matyba w asyście sołtys Moszczanki Władysławy Smolińskiej. I co najważniejsze - liczba wyświetleń internetowych świadczy o tym, że wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Zadanie zostało zorganizowane przez nasze Stowarzyszenie z pomocą Koła Gospodyń Wiejskich w Moszczance, Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczance, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Raszkowie oraz Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera i Armii Krajowej w Raszkowie. Współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego.

Zdjęcia: Andrzej Jarmuszczak i Roman Lisiak