Ruszamy z questem

Ruszył nasz quest pt. "Tajemne ruiny i podziemne przejście". Trasa tej nieoznakowanej ścieżki krajoznawczej, drugiej w Wielkopolsce, wiedzie ulicami naszych dwóch wsi. Wśród atrakcji, do których zaprowadzi nas ulotka questowa pisana wierszem autorstwa ks. Bolesława Nowaka, znalazły się m.in.: kościół z jego zabytkami, elektrownia wiatrowa, gniazdo bociana białego, dolina rzeki Ołobok, ruiny XVII-wiecznej kaplicy loretańskiej, dawny cmentarz ewangelicki, cmentarz katolicki z jego zabytkowymi nagrobkami, dawna karczma i dawna strażnica. Oficjalna promocja questu odbyła się 22 lipca - podczas II Swojskich Spotkań z Folklorem w Skrzebowej. Od tamtej pory każdy zainteresowany może otrzymać ulotkę z treścią questu, który można przejść samemu, z rodziną bądź w grupie w czasie około 60 minut (pamiętajmy o długopisie). Ulotkę można otrzymać u sołtysa Skrzebowej, w ostrowskim oddziale PTTK (róg ul. Raszkowskiej i Starotargowej) bądź ściągnąć z internetu z naszej strony. Nasz i inne questy w Wielkopolsce można znaleźć także na stronie http://regionwielkopolska.pl/turystyka/gry-terenowe.html.
Quest to nieoznakowany szlak, którym można wędrować, rozwiązując zagadki zawarte w wierszowanych wskazówkach. Na końcu przejścia trasy na zdobywcę czeka skarb oraz pieczątka, której odbicie potwierdza przebycie questu. Questing to nowoczesny sposób prezentacji, udostępniania i interpretacji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Questy, nazywane też wędrówkami odkrywców, mogą zabrać turystów w atrakcyjne, pozornie mniej ciekawe miejsca, do których ciężko byłoby trafić samemu. Wpisuje się to w najnowszy trend światowej turystyki, który można określić mianem 3×E (entertainment, emotion, education, czyli zabawa, emocja, edukacja). Oprócz trzech wymienionych cech posiada jeszcze jedną: engage, czyli zaangażowanie.
Quest przygotowany został przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa w ramach projektu "Promujemy lokalne dziedzictwo kulturalno-przyrodnicze" dofinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W jego ramach w najciekawszych miejscach naszych miejscowości ustawionych zostało także sześć tablic informacyjnych.

Wersja PDF