Poznawali Chopina

Kolejny wspólny wyjazd seniorów i juniorów z naszych miejscowości poświęcony był muzyce a szczególnie osobie Fryderyka Chopina. W czwartek 9 sierpnia 68 osób udało się do Żelazowej Woli i Warszawy, by poznawać miejsca związane z wielkim polskim kompozytorem.

Wizytę w Żelazowej Woli uczestnicy wyjazdu rozpoczęli od dwóch filmów, poświęconych historii muzeum oraz miejscom na Mazowszu, związanym z Fryderykiem Chopinem. Nastepnie obejrzeli dworek, w którym w 1810 roku przyszedł na świat kompozytor. Ten skromny budynek stał się z czasem symbolem polskości i najsłynniejszym miejscem kultu geniusza fortepianu. Obecnie mieści się w nim muzeum z portretami, pamiątkami i meblami z epoki. Wokół dworku roztacza się piękny park z licznymi stawami i oranżerią, gdzie można było delektować się muzyką Chopina sączącą się między drzewami i krzewami z całego świata.

Kolejnym etapem zajęć było warszawskie Muzeum Fryderyka Chopina, najnowoczesniejsze muzeum biograficzne na świecie. Sale wystawiennicze Zamku Ostrogskich, gdzie mieści się muzeum, naszpikowane są multimediami, pozwalającymi zwiedzającym poznawać kolejne lata życia kompozytora. Uwagę zwiedzających przyciągały wirtualne książki, interaktywne prezentacje, w każdym miejscu muzeum można było posłuchać muzyki Chopina, jego listów czytanych przez aktorów oraz obejrzeć zdjęcia w multimedialnych albumach. Po zapoznaniu się ze zbiorami muzeum uczestnicy wyjazdu udali się jeszcze do kościoła św. Krzyża, gdzie znajduje się serce wielkiego kompozytora.

Projekt "Wiejska objazdowa akademia dla seniora i juniora" realizowany jest w ramach Europejskiego Roku Osób Starszych i Integracji Międzypokoleniowej dzięki środkom pozyskanym z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Zapraszamy do galerii