Podziemne zajęcia

Ostatnie zajęcia w ramach "Wiejskiej objazdowej akademii trzeciego wieku" odbyły się 600 metrów pod ziemią. Pięćdziesięciu starszych mieszkańców Moszczanki i Skrzebowej udało się we wtorek 1 grudnia do Opatówka, Koła i Kłodawy, by już po raz ósmy na wyjeździe poszerzać swoją wiedzę - tym razem tematem przewodnim była historia przemysłu.
Pierwsza część zajęć odbyła się w Muzeum Historii Przemysłu w podkaliskim Opatówku. W tym jedynym ocalałym w Europie zabytku architektury fabrycznej z I połowy XIX wieku studenci poznali, zarówno poprzez bryłę budynku jak i jego eksponaty, historię Kaliskiego Okręgu Przemysłowego oraz dalekowzroczność ówczesnych polityków tworzących zręby rodzimego przemysłu i integracji na miarę XIX-wiecznej Europy. Następnie udali się do Koła, w którym odwiedzili Muzeum Technik Ceramicznych. Podziwiali tam bogactwo kształtów i różnorodność zdobień  fajansów, które zdołały się zachować do naszych czasów, a sygnowane były znakami Freudenreichów - właścicieli kolskiej fabryki produkującej wyroby ceramiczne.
Ostatnim i głównym etapem wyjazdu była Kopalnia Soli w Kłodawie. Program zajęć obejmował zjazd na poziom 600 metrów pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 metrów na sekundę pozostawił niezapomniane wrażenia), prelekcję na temat historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, przejście chodnikami do podziemnej kaplicy św. Kingi - patronki górników solnych, obejrzenie wyeksploatowanych komór oraz możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości tegoż górnictwa.
Jak podczas każdego wyjazdu pielęgniarka Maria Jarmuszczak przedstawiła odczyt zdrowotny - tym razem poświęcony prostacie. Podsumowanie projektu odbędzie się w niedzielę 20 grudnia o godz. 17.00 w Domu Strażaka w Moszczance.


Zapraszamy do galerii.

Projekt współfinansowany z dotacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Operacyjnego "Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”