Piąty wyjazd uniwersytetu

W czwartek 20 listopada odbył się już piąty wyjazd naszego Wiejskiego wędrującego uniwersytetu trzeciego wieku. Tym razem grupa 50 starszych mieszkańców Moszczanki i Skrzebowej udała się do Śmiełowa, Kórnika i Poznania, by zgłębiać tematykę poświęconą literaturze.
Pierwszym etapem wyjazdu było Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Seniorzy zwiedzili pałac zbudowany w 1797 r., w którym w roku 1831 gościł sam Mickiewicz. Tam zapoznali się z ekspozycją mickiewiczowską, z oryginalnymi manuskryptami wieszcza, jego portretami z epoki, a także ilustracjami do jego utworów. Obejrzeli też obiekty kultu poety z XIX wieku, m.in. akwarelę Juliusza Kossaka "Mickiewicz w Turcji" i obraz Tomasza Lisiewicza "Apoteoza Wieszcza".
W Zamku w Kórniku, którego początki sięgają średniowiecza, studenci zobaczyli zbiory Biblioteki Kórnickiej PAN, jednej z największych bibliotek w Polsce. Zwiedzili też muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami, m.in. meblami różnych stylów i epok, obrazami mistrzów polskich i europejskich, rzeźbami, kolekcjami numizmatycznymi, militariami polskimi i wschodnimi oraz wyrobami rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra.
Ostatnim etapem wyjazdu poświęconego literaturze był spektakl "Hamlet" Williama Szekspira, który seniorzy obejrzeli w Teatrze Nowym w Poznaniu. Tym sposobem poznali jedno z najbardziej znanych dzieł teatralnych, z którego pochodzi najpopularniejszy zapewne w historii teatru monolog, zaczynający się od słów "Być albo nie być".
Zajęcia organizowane są dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Ostatni ich etap odbędzie się 6 grudnia w Łodzi, a dotyczyć będzie kinematografii.


Zapraszamy do galerii.

Projekt współfinansowany z dotacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” 2008.