Kolejne wyjazdowe zajęcia

Kolejne zajęcia w ramach "Wiejskiej objazdowej akademii trzeciego wieku" poświęcone były rolnictwu i leśnictwu. Pięćdziesięciu seniorów udało się w środę 26 sierpnia do muzeów w Gołuchowie i Szreniawie, związanych z tematyką wyjazdu. W autokarze został wygłoszony także wykład Marii Jamuszczak, dotyczący tym razem żylaków.
Zajęcia rozpoczęły się od odwiedzenia Gołuchowa, gdzie w pięknym parku mieści się Ośrodek Kultury Leśnej i działające przy nim Muzeum Leśnictwa. W Oficynie podziwiać można było zbiory malarstwa, rzeźby, grafiki i rzemiosła artystycznego, podkreślające niezwykle inspirującą rolę lasu i jego mieszkańców. Seniorzy dowiedzieli się też o historycznych związkach środowiska leśnego z człowiekiem, jego działalnością gospodarczą, potrzebami społecznymi i życiowymi. W drugiej części muzeum - Powozowni - uczestnicy zajęć zobaczyli, jak rozwijało się polskie gospodarstwo leśne na przestrzeni dziejów. Poznali też kilkaset gatunków zwierząt z tzw. "Czerwonej Księgi", których istnienie jest zagrożone. 
Następnie studenci trzeciego wieku udali się do Szreniawy pod Poznaniem, gdzie zwiedzili Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Poznali tam dzieje rolnictwa od VIII do XX wieku, rzemiosło wiejskie, przetwórstwo i przemysł rolno-spożywczy, bartnictwo i pszczelarstwo. Dla wielu z uczestników wyjazdu był to powrót do czasów dzieciństwa i przypomnienie sobie realiów polskiej powojennej wsi.
Kolejne zajęcia odbędą się w środę 15 września i poświęcone będą historii. Seniorzy odwiedzą Międzyrzecki Rejon Umocniony, Muzeum w Międzyrzeczu i Zespół Pocysterski w Gościkowie-Paradyżu.Zapraszamy do galerii.

Projekt współfinansowany z dotacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Operacyjnego "Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”