Jubileusz rozpoczęty

W niedzielę 25 marca rozpoczęły się obchody jubileuszu 75-lecia budowy skrzebowskiego kościoła. Uroczystości składały się z dwóch części, odbywających się w kościele parafialnym oraz w świetlicy wiejskiej w Moszczance.

O godz. 12.00 rozpoczęła się w kościele suma odpustowa Zwiastowania Pańskiego. Msza święta koncelebrowana była przez księży dekanatu raszkowskiego pod przewodnictwem ks. kan. Mariusza Pohla - byłego proboszcza skrzebowskiego, obecnie proboszcza parafii św. Marcina w Odolanowie. Po Mszy świętej odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła. Tego dnia rozpoczęła się także peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w rodzinach naszej parafii - po Mszy świętej pierwsza rodzina z Bieganina zabrała ze sobą do domu kopię obrazu.

Po południu (o godz. 16) odbyła się druga część uroczystości. Jej głównym elementem był wykład Anety Franc na temat historii kultu Matki Boskiej Loretańskiej, tak bardzo związanego z naszym kościołem. Referat wzbogacony został zdjęciami z Loreto, Nazaretu a także skrzebowskiej kaplicy i innych tego typu obiektów w Polsce. Odbył się także występ Zespołu Tańca Ludowego "Swojacy" - grupa młodsza zaprezentowała wiązankę tańców szamotulskich oraz premierowe wykonanie obrzędu "Nowe lotko" - wielkopolskiego zwyczaju ludowego na powitanie wiosny. Zespołowi towarzyszyła kapela ludowa. Świetlica w Moszczance wypełniona była widzami, wśród których znaleźli się m.in. burmistrz Jacek Bartczak, przewodniczący Rady Gminy i Miasta Raszków Andrzej Matyba oraz wrocławska rodzina ks. Leopolda Szwankowskiego - budowniczego skrzebowskiego kościoła. Pokaz obrzędu "Nowe lotko" odbył się w ramach projektu pod nazwą "Kultywujemy miejscowe tradycje i obrzędy", realizowanego ze środków Unii Europejskiej - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach działania 413 wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla tzw. małych projektów.

Kolejne wydarzenia jubileuszowe odbędą się 22 lipca (festyn parafialny połączony z II Swojskimi Spotkaniami z Folklorem) oraz 4 listopada (główna Msza św. jubileuszowa oraz spektakl teatralny "Jak budowano kościół w Skrzebowej"). W ramach obchodów ukaże się także książka na temat historii parafii i miejscowości ją tworzących.

Zdjęcia: Andrzej Jarmuszczak i Weronika Wojciechowska.
Zapraszamy do galerii