Dzieci w Lewkowie i Kaliszu

W sobotę 31 maja odbył się ostatni etap poznawania wielkopolskich instytucji kultury. Tym razem dzieci z naszych miejscowości udały się do Lewkowa i Kalisza. W wyjeździe udział wzięły 44 osoby - uczestnicy zajęć z tańca ludowego oraz świetlicy terapeutycznej.
Zwiedzanie rozpoczęło się od zespołu pałacowo-parkowego w Lewkowie. Pałac rodziny Lipskich powstał w latach 1786-1791 i był jednym z pierwszych pałaców klasycystycznych na naszym terenie. Obecnie jest cześcią Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Częścią tego samego Muzeum jest także Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu, który był kolejnym etapem sobotniej wycieczki. W ostatnich dniach do zwiedzania został udostępniony częściowo zrekonstruowany gród z wczesnego średniowiecza, który według niektórych archeologów i historyków był kolebką przodków Mieszka I. Choć badacze ciągle toczą spór na ten temat, to może właśnie w tym grodzie mieszkał legendarny Piast Kołodziej, założyciel dynastii.
Ostatnim etapem wyjazdu był udział w spektaklu "Wielkoludy" w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Wraz z bohaterką przedstawienia uczestnicy wycieczki trafili do dziwnego domu, w którym mieszkały wielkoludy. Wszystko, co się w nim wydarzyło, układało się we wzruszającą przypowieść o przyjaźni, dobroci i uczciwości.
Wszystkie trzy wyjazdy do wielkopolskiech instytucji kultury (w Szreniawie, Poznaniu, Gnieźnie, Dziekanowicach, Lewkowie i Kaliszu), które organizowaliśmy od marca, zostały dofinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Zapraszamy do galerii.