W poniedziałek 30 sierpnia odbył się pierwszy wyjazd edukacyjny w ramach projektu pn. "Wiejski objazdowy uniwersytet przyrodniczy". Grupa pięćdziesięciu osób pow. 50 roku życia z gmin Raszków, Ostrów Wielkopolski i Krotoszyn udała się do Lądu i Gołuchowa, by poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony przyrody.
Wyjazd rozpoczął się od wizyty w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, gdzie uczestnicy wzięli udział w zajęciach pt. „Gatunki leśne z Polskiej czerwonej księgi”, które oparte były na obserwacji zwierząt, roślin i grzybów leśnych zaliczanych do siedmiu kategorii zagrożenia (gatunki wymarłe, zanikłe, skrajnie zagrożone, silnie zagrożone, narażone na wyginięcie, bliskie zagrożenia i mniej zagrożone). W Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego w Lądzie grupa uczestniczyła w prelekcji o walorach Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, następnie zwiedzała Izbę Edukacji Przyrodniczej, obejrzała film przyrodniczy "Uroki Wielkopolski" oraz odbyła spacer po parku wokół Ośrodka, z uwzględnieniem m.in. roli i ochrony pszczołowatych, pomników przyrody oraz martwego drewna.
Wyjazd współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, w ramach Projektu grantowego pn. „Z natury lubimy się uczyć – rozwój aktywnych społeczności poprzez wydarzenia edukacyjne”, w ramach Zadania pn. „Wiejski objazdowy uniwersytet przyrodniczy” realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.