W najbliższych miesiącach realizować będziemy projekt "Nasz lokalny patriotyzm kulinarny", skierowany do osób powyżej 60 roku życia. Zaplanowane są następujące działania:
1. warsztaty:
a) serowarskie – kurs wytwarzania 4 typów serów: wielkopolskiego sera smażonego, sera żuławskiego, korycińskiego oraz oscypka. Zrobione sery uczestnicy zabiorą ze sobą do domu (podział na 2 grupy 25-osobowe):
środa 7 lipca w godz. 10.00 – 17.00 (w przerwie zaplanowany jest obiad dla uczestników)
b) chlebowo - kiszonkowe – uczestnicy poznają sposób wytwarzania wielu rodzajów chleba: razowego, żytniego, mieszanego, bezglutenowego i pełnoziarnistego a także tajniki sporządzania kiszonek z warzyw, owoców i ziół.
- czwartek 8 lipca (podział na 2 grupy 25-osobowe) - wolne miejsca w godz. 13.00 – 17.00.
2. Wyjazd studyjny do Warszawy i na Podlasie (wyjazd wt. 20 lipca o godz. 6.00, powrót czw. 22 lipca wieczorem):
- warsztaty kulinarne "Sekrety kuchmistrzowskie" w Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz zwiedzanie wystawy „Rośliny i zwierzęta”. Prowadzący warsztaty pokażą na podstawie oryginalnych przepisów z pierwszych polskich książek kucharskich, jak pobudzać smaki i wyobraźnię oraz jak zaskakiwać gości niecodziennymi rozwiązaniami kulinarnymi. Kolacja, nocleg i śniadanie.
- wizyta w "Ziołowym Zakątku" w Korycinach: zwiedzanie Podlaskiego Ogrodu Ziołowego (największego w Polsce), warsztaty ziołowe (herbaty owocowo – ziołowe oraz mieszanki przypraw), warsztaty nalewkowe (wykonanie esencji alkoholowej i nalewki ziołowej). Kolacja z daniami regionalnymi w „Ziołowym Zakątku”, nocleg i śniadanie w hotelu.
- Hajnówka: przejazd kolejką wąskotorową przez Puszczę Białowieską, sobór św. Trójcy, obiad.
3. Wyjazd studyjny na Warmię (wyjazd wt. 10 sierpnia o godz. 7.00, powrót czw. 12 sierpnia wieczorem)
- warsztaty na terenie Garncarskiej Wioski w Kamionce: poczęstunek mazurski, zwiedzanie Garncarskiej Wioski i Rajskiego Ogrodu – prezentacja upraw zdrowej żywności, kwiatów jadalnych i ziół; warsztat konfekcjonowania ziołowych herbat; kolacja regionalna; nocleg w hotelu w Dobrym Mieście
- śniadanie, rejs po Kanale Ostródzko-Elbląskim „Szlakiem Trzech Pochylni”, obiad, zwiedzanie Zamku w Lidzbarku Warmińskim, kolacja, nocleg i śniadanie w hotelu w Dobrym Mieście.
- warsztaty w Wiosce Gręplarskiej Pachnącej Ziołami w Bukwałdzie, podczas których uczestnicy poznają, przyrządzą i zjedzą pyszne chwasty z letnich łąk. Obiad.
4. Podsumowanie projektu – prezentacja potraw przygotowanych własnoręcznie przez uczestników wyjazdu podczas Rajdu Pieszo-rowerowego 19 września w Skrzebowej („Stara obora”) oraz wydanie ulotki z wybranymi przepisami.
Plan poszczególnych działań może ulec nieznacznym modyfikacjom.
Koszt udziału we wszystkich wydarzeniach projektowych (warsztaty, noclegi, transport, wyżywienie, koszty biletów wstępu i przewodników) wynosi ze strony uczestników 300 zł. Projekt dofinansowany ze środków Rządowego Programu „Aktywni+”.
Zapisy pod numerem telefonu: 691861836 (zostało kilka wolnych miejsc).