Po festynie

W niedzielne popołudnie 22 lipca w Skrzebowej odbyły się II Swojskie Spotkania z Folklorem połączone z obchodami jubileuszu 75-lecia kościoła. Na boisku sportowym pojawiło się ponad 2000 osób, zarówno z naszych miejscowości jak i z dalszej okolicy, którzy przybyli, by posłuchać prezentacji zespołów folklorystycznych z południowej Wielkopolski, Serbii i Ukrainy, obejrzeć rękodzieło wystawione w ramach targów sztuki ludowej, zakupić książkę na temat dziejów parafii skrzebowskiej bądź przejść się questem.
Na scenie zaprezentowało się 12 grup, w sumie około 250 artystów. Wśród nich znaleźli się: Zespół Tańca Ludowego "Branislav Nusić" z Vladićin Han w Serbii, Zespół Tańca Ludowego "Wesna" z Ukrainy oraz grupy zaproszone przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu w ramach Estrady Folkloru Ziemi Kaliskiej: zespoły taneczne "Swojacy" i "Głogowianie", zespoły śpiewacze "Kobierzanki", "Piwonice", "Kalina", "Opatowianie", "Łagiewniczanie" oraz "Brzezinianki", kapela ludowa "Brzeziny" a także soliści: Stanisława Musielak i Marta Szymankiewicz. Największe zainteresowanie wzbudziły zespoły zagraniczne, przyciągające uwagę odmiennością strojów oraz charakteru tańca.

Powodzeniem cieszyły się także targi sztuki ludowej, na które przybyli twórcy zajmujący się rzeźbiarstwem, słomkarstwem, wyrobami z siana i słomy, bibułkarstwem, szkłem, haftem itp. W trakcie uroczystości promowany był także quest ulicami Moszczanki i Skrzebowej pt. "Tajemne ruiny i podziemne przejście", autorstwa ks. Bolesława Nowak - wiele osób przeszło się tą nieoznakowaną ścieżką krajoznawczą, by na jej końcu otrzymać pamiątkową pieczątkę oraz prezent. Początek questu znajdował się przy kościele, w którym dodatkowo można było zobaczyć wystawę obrazów artysty malarza Stanisława Brajera z Poznania. Odbyła się też loteria fantowa, w której głównymi nagrodami były wycieczka na Litwę oraz narożnik (mebel).

Wśród gości uroczystości znaleźli się m.in.: Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Wicestarosta Tomasz Ławniczak, Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzej Leraczyk, burmistrz Jacek Bartczak, przewodniczący Rady Gminy i Miasta Raszków Andrzej Matyba oraz dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Barbara Fibinger. W organizację uroczystości włączyło się wiele podmiotów. Głównymi organizatorami były: Parafia Zwiastowania Pańskiego w Skrzebowej, Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Swą pomocą służyły OSP i KGW z Bieganina oraz OSP i KGW z Moszczanki i Skrzebowej a także Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Raszkowie. Pomocy finansowej udzielili: Unia Europejska (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich), Narodowe Centrum Kultury, Województwo Wielkopolskie, Powiat Ostrowski, Gmina i Miasto Raszków, WEKO Polska Sp. z o.o., Sklep Meblowy JB TRade z Ostrowa Wielkopolskiego (ul. Raszkowska), Bank Spółdzielczy w Raszkowie oraz liczni sponsorzy.

Zdjęcia: Weronika Wojciechowska

Zapraszamy do galerii