Szlakiem wiatraków

We wtorek 26 kwietnia odbył się pierwszy wyjazd w ramach projektu Wiejski uniwersytet trzeciego wieku "na kółkach". Pięćdziesięciu starszych mieszkańców Moszczanki i Skrzebowej podziwiało obiekty znajdujące się na wielkopolskim szlaku wiatracznym, położonym w okolicach Leszna. Przewodnikiem grupy był Jarosław Jankowski - prezes Stowarzyszenia "Wiatraki Wielkopolski" i jednocześnie pomysłodawca stworzenia szlaku, na który składa się 50 wiatraków, położonych na terenie Leszna oraz powiatów leszczyńskiego, wolsztyńskiego, kościańskiego i rawickiego. Jest to najdłuższy wytyczony szlak wiatraczny w Europie. Z kilku tysięcy wiatraków, które pracowały niegdyś w Wielkopolsce pozostało zaledwie kilkadziesiąt. Świadczą one jednak o tym, że kiedyś nie Holandia i nie Niemcy a Wielkopolska była zagłębiem młynarstwa w Europie.
Studenci obejrzeli 14 wiatraków znajdujących się w Lesznie, Święciechowie, Śmiglu, Kościanie, Tworzanicach, Racocie, Krzywiniu, Osiecznej i Rydzynie. Największe zainteresowanie wzbudziły obiekty w Osiecznej oraz w Rydzynie. Trzy wiatraki w Osiecznej to najbardziej znane wiatraki w regonie leszczyńskim, ale także i w Polsce. Stoją na wzgórzu, zwanym „szubienicą” i pochodzą z lat 1729, 1761 i 1793.  W ich pobliżu odbyła się jedna z największych bitew Powstania Wielkopolskiego, zwana „Bitwą pod wiatrakami”. Natomiast wiatrak „Józef” w Rydzynie to jeden z najlepiej zrekonstruowanych wiatraków w Wielkopolsce, pochodzący z 1783 roku. Obecnie w jego wnętrzu mieści się Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa.
Projekt Wiejski uniwersytet trzeciego wieku "na kółkach" odbywa się dzięki dotacji Wojewody Wielkopolskiego (5 000 zł.), w ramach konkursu "Działania na rzecz aktywizacji osób starszych". Kolejny wyjazd odbędzie się 19 maja i poświęcony będzie muzyce.


Zapraszamy do galerii.