Seniorzy bliżej historii

Kolejny wyjazd w ramach "Wiejskiej objazdowej Akademii Trzeciego Wieku" poświęcony był historii. Grupa 50 seniorów z naszych miejscowości udała się we wtorek 15 września na zachodnie tereny Wielkopolski, leżące już w województwie lubuskim, by zająć się wycinkami historii szlachty polskiej, cystersów oraz II wojny światowej.
Zajęcia rozpoczęły się od przechadzki po bunkrach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego - systemu umocnień stworzonego przez Niemców w latach 1934-1944 dla ochrony swej wschodniej granicy. Sieć podziemnych korytarzy posiada łączną długość około 30 km, nasi studenci pokonali trasę około 3 km - jej niektóre nieoświetlone fragmenty przeszli korzystając z pomocy latarek. Seniorzy obejrzeli także skansen sprzętu wojskowego oraz salę wystawową, w której zgromadzono liczne eksponaty związane z historią podziemnych obiektów.
Kolejnym etapem przygody z historią było Muzeum w Międzyrzeczu, gdzie najważniejszym obiektem zainteresowania seniorów była największa w Polsce kolekcja portretu trumiennego. Zjawisko portretu trumiennego, związane z sarmacką obyczajowością, na dawnych terenach przygranicznych nabrało charakteru wielokulturowego. W efekcie międzyrzeckie zbiory portretu ukazują stałe przenikanie i asymilację kulturową, która miała miejsce na zachodnich rubieżach Rzeczpospolitej do początków XIX wieku - o czym dowiedzieli się nasi studenci.
Wyjazd zakończył się wizytą w dawnym zespole pocysterskim w Gościkowie - Paradyżu, w którym obecnie znajduje się Seminarium Duchowne diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Seniorzy poznali historię XIII-wiecznego kościoła Najświętszej Marii Panny, obejrzeli fragment klasztoru, w którym obecnie mieści się muzeum oraz podziwiali piękne klasztorne ogrody.
Tradycyjnie podczas podróży autokarem pielęgniarka Maria Jarmuszczak wygłosiła prelekcję prozdrowotną - tym razem na temat zwiększania odporności organizmu. Kolejny wyjazd odbędzie się 16 października - poświęcony będzie historii muzyki. Początek o godz. 12.00.


Zapraszamy do galerii.

Projekt współfinansowany z dotacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Operacyjnego "Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”