Poznawali architekturę drewnianą

W czwartek 16 lipca odbyły się kolejne zajęcia "Wiejskiej objazdowej akademii trzeciego wieku". Tym razem 50 seniorów z naszych miejscowości udało się "Szlakiem drewnianych kościołów wokół Puszczy Zielonka", aby zapoznać się z dziedzictwem drewnianej architektury sakralnej na terenie Wielkopolski. Studenci odwiedzili sześć świątyń w następujących miejscowościach: Wierzenica w gminie Swarzędz, Kicin w gminie Czerwonak, Długa Goślina w gminie Murowana Goślina, Rejowiec (dawny zbór) w gminie Skoki, Sławno w gminie Kiszkowo i Węglewo w gminie Pobiedziska.
Wraz z przewodnikiem seniorzy zwracali uwagę na bryły kościołów, wnętrza, cmentarze przykościelne a także otaczający krajobraz. Zajęcia miały także  zwrócić uwagę na fakt, iż szlak kościołów drewnianych prowadzony jest wokół puszczy, która stanowi zaplecze naturalnego budulca, czyli drewna. Pokazały więc, jak bliskie było w dawnych czasach współistnienie człowieka ze środowiskiem naturalnym (lasem), jak bezpośredni był związek między kulturą a naturą. W drodze między kościołami studenci udali się także na Pola Lednickie, gdzie przeszli przez słynną Rybę - Bramę Trzeciego Tysiąclecia. Trzeba też wspomnieć, iż w autokarze, podobnie jak podczas każdego wyjazdu, pielęgniarka Maria Jarmuszczak wygłosiła prelekcję zdrowotną - tym razem na temat wartości odżywczych owoców i warzyw.
Kolejny wyjazd w ramach "Wiejskiej objazdowej akademii trzeciego wieku" odbędzie się 12 sierpnia i poświęcony będzie religiom - seniorzy odwiedzą Świdnicę, Jawor i Legnicę.


Zapraszamy do galerii.

Projekt współfinansowany z dotacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Operacyjnego "Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”