Ostatnie zajęcia uniwersytetu

W sobotę 6 grudnia nasi studenci trzeciego wieku wyjechali na ostatnie zajęcia. Tym razem w Łodzi, zwanej niekiedy HollyŁódź, poznawali tajniki kina i kinematografii.
Zajęcia rozpoczęły się od wizyty w Muzeum Kinematografii. Tam najpierw seniorzy obejrzeli w kinie "Kinematograf" cztery krótkie filmy: nagrodzoną Oskarem animowaną produkcję pt. "Piotruś i wilk", archiwalny film o historii kina oraz dwa odcinki programu poświęconego największemu łódzkiemu fabrykantowi Karolowi Scheiblerowi. Po seansie zwiedzili muzeum, mieszczące się w przepięknych wnętrzach pałacu-rezydencji Scheiblera. Ekspozycja stała muzeum dała możliwość poznania urządzeń związanych z rozwojem technologicznym kina (historyczne projektory, kamery), studenci obejrzeli też czasową wystawę pod hasłem "60 lat polskiej animacji", w tym wiele lalek znanych z polskich filmów animowanych, jak np. miś uszatek. Kolejnym etapem zajęć była wizyta w Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, kształcącej przyszłych aktorów, reżyserów, operatorów filmowych i telewizyjnych, artystów fotografików, montażystów, scenarzystów oraz organizatorów produkcji telewizyjnej i filmowej.
W drugiej częsci zajęć studenci zobaczyli osiedle przyfabryczne na Księżym Młynie, jeden z najcenniejszych zabytków architektoniczno-urbanistycznych Łodzi. Przespacerowali się też ulicą Piotrkowską, gdzie obejrzeli łódzką Aleję Gwiazd, oraz ławeczki-pomniki Juliana Tuwima i Artura Rubinsteina. Zajęcia zakończyły się w Manufakturze - ożywionej przed kilku laty fabryce włókienniczej Izraela Poznańskiego.
Był to ostatni z wyjazdów w ramach projektu "Wiejski wedrujący uniwersytet trzeciego wieku", zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.


Zapraszamy do galerii.

Projekt współfinansowany z dotacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” 2008.