Seniorzy w Gnieźnie i Dziekanowicach

W ramach projektu "Wiejski wędrujący uniwersytet trzeciego wieku" grupa 50 starszych mieszkańców Moszczanki i Skrzebowej udała się 29 lipca do Gniezna oraz pobliskich Dziekanowic, by bliżej poznać historię Polski. Celem projektu, dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w Warszawie, jest organizacja cyklu tematycznych wyjazdów dla seniorów, które, podobnie jak zajęcia stacjonarnych uniwersytetów trzeciego wieku, mają poszerzyć ich wiedzę.
Pierwszy wyjazd miał zapoznać seniorów z historią Polski oraz Wielkopolski. Dlatego też uczestnicy projektu udali się najpierw promem do Muzeum Pierwszych Piastów na Ostrowie Lednickim, który w  czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego był jednym z głównych ośrodków administracyjnych państwa Polan. Seniorzy z pomocą archeologa zwiedzili wyspę otoczoną wodami jeziora Lednickiego, będącą kiedyś siedzibą księcia, miejscem bezpiecznym do życia oraz ośrodkiem kultu religijnego.
Kolejnym etapem historycznej eskapady był Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Tam studenci obejrzeli rekonstrukcję wsi wielkopolskiej - kilkadziesiąt zróżnicowanych chronologicznie (od XVII do XX w.) i społecznie obiektów budownictwa wiejskiego z Wielkopolski. Z pomocą etnografa obserwowali chałupy mieszkalne, budynki gospodarcze, wiatraki, drewniany kościół, kaplicę, cmentarz oraz dwór.
Wreszcie po południu przyszedł czas na poznanie pierwszej stolicy Polski - Gniezna. Tam pierwszą atrakcją była wizyta w Muzeum Początków Państwa Polskiego i udział w spektaklu audiowizualnym: zwiedzaniu dzieł sztuki, wyrobów rzemiosła i zespołu zabytków archeologicznych oraz makiet i profesjonalnie wykonanych replik towarzyszył komentarz słowny, a klamrą spajającą całość były filmy ukazujące m.in. animowane mapy, architekturę i inne najcenniejsze zabytki polskiego średniowiecza. Oczywiście głównym punktem wizyty w Gnieźnie była katedra, w której seniorzy zapoznali się z symboliką Drzwi Gnieźnieńskich oraz innych skarbów tej świątyni, a przede wszystkim relikwiarza św. Wojciecha. Na koniec seniorzy udali się jeszcze na gnieźnieński Rynek, gdzie dowiedzieli się o innych zabytkach i ciekawostkach związanych z tym miastem.
Należy jeszcze dodać, iż w drodze do Gniezna seniorzy wysłuchali wykładu Marii Jarmuszczak - dyplomowanej pielęgniarki z Moszczanki - na temat nadciśnienia tętniczego, jego objawów i sposobów zapobiegania.

Następne wyjazdowe zajęcia poświęcone będą perłom architektury i zaplanowane są na 19 sierpnia. Wtedy seniorzy odwiedzą ratusz w Sulmierzycach, zabytkowy układ architektoniczny starego miasta w Rawiczu, największe europejskie opactwo pocysterskie w Lubiążu oraz sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.


Zapraszamy do galerii.

Projekt współfinansowany z dotacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” 2008.