Zebranie MEMENTO

We wtorek 17 kwietnia odbyło się spotkanie Koła Historycznego Parafii Skrzebowa MEMENTO. W salce na probostwie w Skrzebowej zebrało się 12 osób - członków i sympatyków Koła - by omówić plany działań na najbliższe miesiące. Zebranie prowadziła przewodnicząca Aneta Franc.

Pierwszym tematem, który poruszono, była konserwcja obrazu Matki Boskiej Loretańskiej ze skrzebowskiego kościoła, która będzie przeprowadzona w najbliższych miesiącach dzięki dofinansowaniu w wysokości 7 000 zł., jakie przyznał Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Poznaniu. W tym celu obraz zostanie w najbliższym czasie przewieziony do pracowni w Ostrowie Wielkopolskim.

Po konserwacji obraz zostanie ponownie umieszczony w ołtarzu. W ramach wotum dziękczynnego jeden ze sponsorów wykona złotą koronę, wielkości korony papieskiej na głowie Matki Bożej, która umieszczona zostanie nad obrazem. Wszyscy chętni mogą dołączyć się do tego dzieła, ofiarowując własną biżuterię (wota można składać u p. Władysławy Smolińskiej do 15 maja).

W przygotowaniu jest książka na temat historii naszej parafii - aktualnie poszukiwane są czarno-białe obrazki z Matką Boską wzorowaną na obrazie z naszego kościoła. Poszukiwane są też portrety ks. Schnarbacha - proboszcza skrzebowskiego w latach 1897 - 1919.

Prezes Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa Karol Marszał poinformował także o dotacji na wykonanie tablic informacyjnych, które ustawione zostaną przed naszym zabytkami (kościół, ruiny kaplicy, cmentarz poewangelicki i cmentarz katolicki) a także przed świetlicą wiejską w Moszczance. Wykonane zostaną też okolicznościowe pocztówki i wydrukowana treść questu - nieoznakowane ścieżki krajoznawczej.