Tym razem historia

Historia II wojny światowej była motywem przewodnim kolejnego wyjazdu dla seniorów i ich wnuków. W sobotę 15 września 65 osób udało się na Dolny Śląsk, by zapoznać się z miejscami cierpienia Polaków, Żydów i innych narodowości.

Pierwszym etapem wyjazdu był były obóz koncentracyjny Gross Rosen w Rogoźnicy. Od 1941 roku był to obóz pracy, którego więźniowie byli wykorzystywani przy wydobywaniu granitu z pobliskiego kamieniołomu. Przeszło przez niego 125 tys. więźniów, z czego 40 tys. zmarło. Seniorzy wraz z wnukami przeszli przez teren obozu i z pomocą przewodników poznali najważniejsze miejsca kaźni z czasów II wojny światowej. Dowiedzieli się też o tym, iż więźniowie obozu uczestniczyli w budowie kompleksu jednej z największych wojennych budowli III Rzeszy, znanej pod kryptonimem "Riese" (Olbrzym), której elementy zwiedzili w dalszej kolejności. 

Jedna z części tajnego kompleksu wojennego zbudowanego w Górach Sowich znajdowała się w podziemiach Zamku "Książ" w Wałbrzychu. Tam uczestnicy wyjazdu przeszli trasę pn. "Od Piastów do tajemnic II wojny światowej". Zobaczyli barokowe salony i zniszczone pomieszczenia z okresu II wojny światowej jak i inne sale zamkowe, następnie udali się na tarasy i z ich poziomu weszli do tunelu z okresu II wojny światowej, na poziomie 15 m pod zamkiem.

Wreszcie odwiedzili Podziemne Miasto "Osówkę" w Głuszycy pod Wałbrzychem. Jest to system wąskich korytarzy, poprzecinanych halami i bocznymi przejściami, tworzącymi podziemny labirynt (w układzie szachownicy), wydrążony w skale Gór Sowich. Do dnia dzisiejszego, z uwagi na brak dokumentów, nie da się jednoznacznie określić jaki był faktyczny cel tej  niezwykle kosztownej i pracochłonnej inwestycji. Uważa się, że miały się tutaj znajdować tajne laboratoria i zakłady doświadczalne nowoczesnej broni, która mogła zmienić sytuację na froncie wojny.

Projekt "Wiejska objazdowa akademia dla seniora i juniora" realizowany jest w ramach Europejskiego Roku Osób Starszych i Integracji Międzypokoleniowej dzięki środkom pozyskanym z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Zapraszamy do galerii