Seniorzy w Toruniu

W czwartek 23 października grupa 50 starszych mieszkańców naszych wsi wyjechała do Torunia. Tam odbyły się już czwarte zajęcia w ramach projektu "Wiejski wędrujący uniwersytet trzeciego wieku", tym razem poświęcone astronomii.
Swoją wędrówkę śladami Kopernika seniorzy rozpoczęli przy średniowiecznych murach miejskich, skąd udali się do katedry św. Janów, gdzie zobaczyli miejsce chrztu wielkiego Polaka. Kolejnym etapem zajęć była wizyta w Planetarium Toruńskim - tam studenci "trzeciego wieku" obejrzeli seans "Wirująca Ziemia", dzięki któremu zdobyli podstawowe informacje na temat ruchu wirowego i obrotowego ziemi, powodującego zjawisko dnia i nocy oraz następstwo pór roku a także dowiedzieli się, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku i skąd się biorą fazy księżyca.
Dalsze zajęcia odbyły się w Domu Mikołaja Kopernika, prawdopodobnym miejscu narodzin astronoma. Tam najpierw studenci uczestniczyli w multimedialnym programie światło-dźwięk przy makiecie średniowiecznego Torunia, dzięki któremu poznali najważniejsze wydarzenia i miejsca z historii miasta. Następnie zapoznali się z życiem i dziełem Kopernika i z toruńskimi wnętrzami mieszczańskimi XVI w. Zajęcia zakończyły się wizytą na Rynku i poznaniem jego najciekawszych miejsc oraz zdjęciem przy pomniku Mikołaja Kopernika.
Zajęcia organizowane są dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Kolejny ich etap odbędzie się 20 listopada w Śmiełowie, Kórniku i Poznaniu, a dotyczyć będzie historii literatury.


Zapraszamy do galerii.

Projekt współfinansowany z dotacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” 2008.