"Jak budowano kościół w Skrzebowej"

W niedzielę 4 listopada w świetlicy w Moszczance odbyło się prapremierowe wykonanie spektaklu pt. "Jak budowano kościół w Skrzebowej" w reż. Urszuli Mróz. Spektakl był jednym z ostatnich elementów kończących się obchodów 75-lecia budowy kościoła parafialnego. Wzięło w nim udział 12 aktorów-amatorów z gminy Raszków, w rolę główną ks. Leopolda Szwankowskiego wcielił się Andrzej Jarmuszczak. Wspaniałą grę aktorów oraz ciekawą scenografię przygotowaną przez Pawła Mocha oglądało około 150 osób.
Głównym bohaterem spektaklu był ks. Leopold Szwankowski, budowniczy kościoła. Można było zobaczyć, jak w 1935 roku zastał w Skrzebowej chylącą się ku upadkowi starą drewnianą świątynię. Odkrywając historię łaskami słynącego obrazu Matki Boskiej Loretańskiej postanowił odnowić jej kult i wybudować nowy kościół. Umocnił go w tym postanowieniu ks. August Hlond, ówczesny prymas Polski, który odwiedził małą parafię skrzebowską. Podczas spektaklu można było zobaczyć, jak szerokie były działania ks. Szwankowskiego by zdobyć potrzebne środki finansowe: organizował imprezy dla lokalnej społeczności, wydał książkę, sprawa trafiła nawet do Ameryki... Przy okazji mozna się było dowiedzieć wielu ciekawych informacji z życia ówczesnej wsi.

Sceny teatralne okraszone zostały występami Zespołu Tańca Ludowego "Swojacy", który zaprezentował prapremierowe wykonania dwóch nowych układów tanecznych: gier i zabaw wielkopolskich (grupa dziecięca) oraz mazura (grupa młodzieżowa). Występ był podsumowaniem projektu "Folklor jest naszą pasją" realizowanego ze środków Unii Europejskiej - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach działania 413 wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla tzw. małych projektów.
Spektakl powtórzony zostanie w niedzielę 11 listopada o godz. 15.00 w Domu Kultury w Raszkowie (wstęp wolny). Tego samego dnia o godz. 11.00 uroczystości jubileuszowe zakończone zostaną Mszą świętą, którą odprawi w skrzebowskim kościele Biskup Kaliski ks. Edward Janiak.

Autor zdjęć: Marek Niesobski

Zapraszamy do galerii